Bazı parfümler ilk üretildiklerinde şeffaf veya çok açık sarı renkliyken zamanla renkleri sarı, koyu sarı ve hatta bazen turuncuya kadar değişebilir.  Eğer renk değişimi gösteren parfüm uygun şartlarda saklanmışsa bu bir bozulma belirtisi değildir.

Bu tip parfümler, içeriklerinde bulunan bazı bileşenlerin kimyasından kaynaklı gösterdikleri değişimler sebebiyle, zamanla renk değiştirebilirler.

Özellikle vanilya içeren parfümlerde sık gördüğümüz renk değişimi koku açısından bir olumsuzluk olmayıp aksine parfümün yaşlanmasıyla ortaya çıkan, parfümün kokusuna olgunluk katan bir olaydır.

Parfümlerdeki renkle ilgili bir diğer konu ise bazen farklı üretim tarihli şişelerin renklerinin farklılık göstermesidir. Bir önceki üretim serisinde parfümün rengi açık sarı veya renksizken sonraki bir üretimde koyu sarı olabilir ya da tam aksi bir değişim görülebilir.  Bir üretim serisi sarımtırak iken sonrakiler yeşile yakın renkte olabilir. Bu durum tamamen parfümün ana hammaddesi olan esans bileşenleriyle alakalıdır.

Genelde naturel kaynaklardan (çiçek, ağaç, meyve vb.)  elde edilen bileşenler,  natural kaynağın, yetiştiği iklim, mevsim, toprak tipi, nem oranı, hava ve su kalitesi gibi pek çok faktörden kolayca etkilenmesi nedeniyle, renk değişiminde rol oynarlar.